MHRS’den Randevu Alınabilecek Hekim ve Hastaneler

MHRS’den Randevu Alınabilecek Hekim ve Hastaneler. Merkezi Hekim Randevu Sisteminden kimler hangi branşlardan randevu alabilir yazımızın devamında. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) kapsamında olan sağlık tesisleri ve randevu alınabilecek doktorlar hakkında ayrıntılı bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

MHRS’den Hangi Doktorlara Randevu Alınabilir?

YAZININ TÜRÜ: Makale/Araştırma

AMAÇ: Yazımızın amacı MHRS kapsamında olan hastaneler, randevu alınabilecek doktorlar ve hastalık branşları hakkında www.merkezirandevu.com sitesi ziyaretçilerine doğru, kaynağa dayalı ve güncel bilgiler sunmaktır. Bu yazının amacı Yeni TCKK çip özellikleriyle ilgili olan Elektronik Kimlik Doğrulama Sisteminin ne olduğunu , nerede kullanıldığını ve ne işe yaradığını siz değerli ziyaretçilerimize açıklamaktır.

KAYNAK/DAYANAK: Yazı içerisinde kullanılan bazı bilgiler Sağlık Bakanlığı resmi internet sayfası ( www.saglik.gov.tr) ve MHRS Yönergesinden alınmış resmi bilgilerdir.

 İÇERİK: Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi bakanlığa bağlı Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri  ve Aile Hekimlerini kapsamaktadır.

  

MHRS Yönergesinde Randevu Kapsamı: “Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde Merkezi Randevu Projesi çerçevesinde verilecek muayene randevu hizmetlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.” denilmektedir. Ancak sisteme daha sonra Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri (Aile Hekimlikleri)’de eklenmiştir.

MHRS’den  Randevu Alınabilir Ana Branşlar? MHRS’den ana branşlar için randevu alabilirsiniz. (başlıca ana branşlar; Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dermatoloji (Cildiye), Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları,İç Hastalıkları (dahiliye), Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Üroloji) gibi ana branşlar için doğrudan MHRS randevu alabilirsiniz

MHRS’den  Randevu Alınabilir Yan dallar? Merkezi Hekim Randevu Sistemi kapsamında randevu alınabilecek yan dallar ile ilgili Sağlık Bakanlığının uygulamaları ve bu konuda yapılan açıklamalar şu şekilde;

Söz konusu polikliniklerdeki uzman sayısının yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımız zaman zaman randevu almada güçlükler yaşayabilmektedirler.

    İleri uzmanlık gerektiren polikliniklere hastaların hekim tarafından yönlendirilmesi, hem hastaların, hem de sağlık çalışanlarının gereksiz yere meşgul edilmemesi açısından önemlidir.

    Böylelikle asıl ihtiyacı olan hastaların MHRS’ den faydalanmasını sağlamak üzere ‘Yeşil Liste Uygulaması ‘’geliştirilmiştir.

    Ayrıca ana dal uzmanı hekimin yönlendirmesi ile hastane tarafından ilgili yan dal polikliniğine MHRS randevusu oluşturulabilmektedir.

SONUÇ: Aile Hekimlerinden, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden( Diş Hastanelerinden), Devlet Hastanelerinden, ve Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden; Ana Branşlarından ve MHRS’de yer alan Yan Dal Branşlar ve ileri Uzmanlık dallarından randevu alabilirsiniz 

Ancak: MHRS’de bulunmayan bazı Yan Dal ve İleri Uzmanlık Branşları Randevusu için ana branş Uzmanları tarafından sevek veya hastane hasta kayıt birimlerinden randevu almak mümkündür.

(Visited 107 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir